INCI

Występujący także pod nazwą – argireline, specyficzny, niskocząsteczkowy peptyd, tzw. pseudobotulina, gdyż działa w sposób zbliżony do toksyny botulinowej (osłabia skurcze mięśni), a co za tym idzie zapobiega tworzeniu się linii mimicznych.

Skażony etanol; stosowany w kosmetykach jako rozpuszczalnik, może mieć również właściwości konserwujące; wykazuje działanie odświeżające i oczyszczające, może wysuszać i podrażniać zwłaszcza wrażliwą skórę

Składnik kompozycji zapachowych, znajduje się na liście potencjalnych alergenów

Składnik kompozycji zapachowych, imitujący zapach jaśminu, znajduje się na liście potencjalnych alergenów.

Składnik kompozycji zapachowych, znajduje się na liście potencjalnych alergenów.

Składnik kompozycji zapachowych, znajduje się na liście potencjalnych alergenów.

Masło shea; naturalny tłuszcz o barwie kości słoniowej lub żółtawej, otrzymywany z orzechów masłosza afrykańskiego; tłusty emolient, zmiękczający i natłuszczający skórę, wykazuje również działanie regenerujące i ochronne (także przed słońcem) oraz przeciwzapalne i przeciwgrzybicze; polecany dla skóry suchej, podrażnionej, atopowej.

Emolient tłusty, w stanie czystym potencjalnie komedogenny. W kosmetykach poprawia konsystencję, sprawiając, że produkt lepiej się rozprowadza. Zmiękcza i wygładza skórę i włosy, tworzy film zapobiegający nadmiernego odparowywaniu wody.

Wosk pszczeli, emolient tłusty –w stanie czystym może mieć działanie komedogenne. W kosmetykach używany jako stabilizator emulsji (zapobiega rozwarstwianiu się kosmetyku), substancja wiążąca składniki kosmetyku lub jako baza w sztyftach.  Może uczulać, szczególnie w przypadku alergii na pyłki.

Emulgator ułatwiający powstanie emulsji, substancja myjąca, usuwająca zanieczyszczenia ze skóry i włosów; bazuje na glikolu polietylenowym (PEG), który sprawia, że naskórek staje się bardziej przepuszczalny, a co za tym idzie, może transportować wgłąb skóry substancje aktywne. PEGi są uważane powszechnie za składniki potencjalnie szkodliwe, z uwagi na fakt, że zwiększenie przepuszczalności naskórka może ułatwiać transport wgłąb skóry substancji drażniących czy alergizujących, ale również w związku z pozyskiwaniem ich z użyciem toksycznych substancji. Jakkolwiek opinie o ich szkodliwości są mocno przesadzone – nie są toksyczne (jeśli oczywiście spełniają obowiązujące normy jakości), to nie mogą być stosowane w kosmetykach naturalnych, nie powinny również znaleźć się w kosmetykach dla dzieci i dla osób o wrażliwej i skłonnej do alergii skórze.

Emolient tłusty, stosowany w stanie czystym może być komedogenny; zmiękcza i wygładza skórę i włosy; w kosmetyku pełni rolę emulgatora – konsystencjotwórczą.

Substancja konserwująca kosmetyki, zapobiegająca rozwojowi mikroorganizmów w kosmetyku; dodatkowo kondycjonuje włosy, ułatwia rozczesywania, wygładza, ma działanie antystatyczne, stąd stosowana jest często w produktach do włosów.

Alkohol cetylowy, emolient tłusty – w stanie czystym może być komedogenny. Działanie na skórę i włosy: zmiękcza, wygładza, tworzy warstwę okluzyjną zapobiegającą nadmiernemu odparowywaniu wody.  W kosmetykach pełni często rolę emulgatora, czyli składnika umożliwiającego powstanie emulsji z wody i oleju.

Emolient tłusty, wygładza i zmiękcza skórę i włosy; w kosmetyku powoduje wzrost lepkości, stosowany jako baza w sztyftach.

Składnik kompozycji zapachowych, imituje zapach róży i geranium, znajduje się na liście potencjalnych alergenów.

Modyfikowana skrobia kukurydziana.

Chlorek dimetylodiokadecyloamonu, substancja antystatyczna, potencjalnie kancerogenna i neurotoksyczna, powinny jej unikać kobiety w ciąży i karmiące.

Syntetyczny środek konserwujący, zapobiegający zmianom konsystencji, zapachu i koloru kosmetyków; przyjmuje się, że w niewielkich dawkach EDTA jest nieszkodliwy dla organizmu, w większych dawkach jest substancją drażniącą skórę i błony śluzowe, szczególnie niebezpieczny jest w formie rozpylonej w powietrzu, dlatego należy zwracać uwagę na tą substancję w kosmetykach w aerozolu; EDTA ma właściwości wiązania metali ciężkich, dlatego nie należy stosować kosmetyków z tą substancją jednocześnie z lekami/suplementami z zawartością cynku, żelaza, miedzi, glinu, ołowiu, bizmutu, a także z antybiotykami; odradza się również używanie EDTA w ciąży i podczas laktacji; jest to substancja potencjalnie niebezpieczna.

Konserwant naturalnego pochodzenia.

Gliceryna, alkohol trójwodorotlenowy, hydrofilowa substancja nawilżająca, która wykazuje zdolność przenikania warstwy rogowej naskórka, ułatwia transport innych substancji wgłąb skóry, zatrzymuje wodę w skórze, wygładza i zmiękcza skórę, poprawia elastyczność; zachowuje swoje nawilżające działanie przy stężeniu do max. 25%, w większych stężeniach może mieć działanie odwrotne – odwadniające naskórek; gliceryna może mieć pochodzenie naturalne – uzyskiwana przez zmydlanie tłuszczy roślinnych (np. kokosowego), lub syntetyczne (również petrochemiczne).

Emolient tłusty, wygładzający i zmiękczający skórę i włosy, w kosmetykach stosowany jako emulgator umożliwiający powstanie emulsji, substancja konsystencjotwórcza; substancja bezpieczna, przy wrażliwej skórze może wywoływać jednak podrażnienia.

Olej z nasion słonecznika , bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, kwasu linolowego i witaminy E. Na skórę działa wygładzająco, regenerująco, przeciwzapalnie i antywolnorodnikowo. Jest niekomedogenny. Tworzy warstwę okluzyjną zapobiegającą odparowywaniu wody z naskórka.

Składnik kompozycji zapachowych (imituje zapach jaśminu), znajduje się na liście potencjalnych alergenów.

Zagęstnik o działaniu stabilizującym emulsję, zapewnia skórze wrażenie jedwabistości, zostawiając na skórze film.

Składnik kompozycji zapachowych (imituje zapach konwalii), znajduje się na liście potencjalnych alergenów.

Emolient suchy, lekki i nietłusty, jednak może być komedogenny w stanie czystym; w kosmetykach do pielęgnacji skóry tworzy warstwę okluzyjną, zapobiegającą nadmiernemu odparowywaniu wody (pośrednio nawilża), kondycjonuje i zmiękcza skórę i włosy; wpływa korzystnie na aplikację kosmetyku, nadając mu odpowiedni poślizg, zmniejszając lepkość i tłustość, często stosowany w sztyftach (np. pomadki ochronne) zapobiegając ich kruchości.

Składnik kompozycji zapachowych (imituje zapach skórki cytrynowej), znajduje się na liście potencjalnych alergenów.

Składnik kompozycji zapachowych (imituje zapach konwalii), znajduje się na liście potencjalnych alergenów.

Olej z orzechów macadamia, o charakterystycznym orzechowym zapachu. Charakteryzuje się wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz bogactwem witamin A, B i E, dzięki czemu jest doskonałym antyutleniaczem i wzmacnia barierę hydrolipidową skóry, działając regenerująco, odżywczo i wygładzająco.

Ekstrakt z owoców mango. Wykazuje działanie antyoksydacyjne, regenerujące, odżywcze i przeciwzmarszczkowe, dzięki zawartości witaminy C i karotenoidów. Silnie nawilża, poprawia ukrwienie i koloryt skóry. Może wywoływać alergie u osób uczulonych na owoc mango.

Skrobia z ryżu siewnego, wykorzystywana głównie w kosmetykach pudrowych, zasypkach itd.

Konserwant półsyntetyczny, stosowany również w kosmetykach naturalnych, jako bezpieczniejsza alternatywa dla parabenów, jakkolwiek istnieją badania świadczące o jego potencjalnie szkodliwym oddziaływaniu na układ nerwowy; dopuszczony do stosowania w kosmetykach w stężeniu ma. 1%.

Emulgator, składnik umożliwiający powstanie emulsji; niejonowa substancja powierzchniowo czynna, bezpieczna dla środowiska, biodegradowalna; substancja hydrofilowa (rozpuszczalna w wodzie), istnieją badania potwierdzające, że jest to substancja dobrze tolerowana przez skórę i błony śluzowe i bezpieczna, nie wykazująca działania rakotwórczego, aczkolwiek istnieją też opinie, że powoduje alergie i świąd skóry oraz stymuluje wzrost nowotworów – uznawany za składnik potencjalnie szkodliwy.

Olej jojoba, otrzymywany w wyniku tłoczenia nasion owoców krzewu Jojoba. Ma specyficzne właściwości ciekłego wosku – jest bardzo stabilny i odporny na utlenianie, dzięki czemu jest olejem najdłużej utrzymującym swoje działanie. Odpowiedni dla każdego rodzaju skóry i włosów, doskonale odżywia, wygładza i chroni skórę, a przy tym świetnie się wchłania. W kosmetykach używany również ze względu na właściwości konsystencjotwórcze i stabilizujące emulsję, oraz przedłużające trwałość innych olejów roślinnych.

Kwas hialuronowy; silny humektant i substancja wiążąca wodę, dzięki czemu ogranicza transepidermalną utratę wody i zapewnia odpowiednie nawilżenie; działa głównie na powierzchni skóry tworząc warstwę okluzyjną, ale jego małocząsteczkowa odmiana jest zdolna do przenikania warstwy rogowej naskórka; jest także nośnikiem dla innych składników rozpuszczalnych w wodzie; dawniej substancja wyłącznie odzwierzęca, obecnie pozyskiwany biotechnologicznie.

Występuje naturalnie w skórze ludzkiej, jako czynnik odpowiedzialny za elastyczność i nawilżenie warstwy rogowej naskórka; utrzymuje wodę w naskórku, wygładza i zmiękcza skórę, a w kosmetykach do włosów jest stosowany jako substancja antystatyczna; aprobowany do użytku w kosmetykach naturalnych.

Syntetyczna witamina E, o działaniu antyoksydacyjnym, przeciwstarzeniowym, antyzapalnym i wzmacniającym barierę naskórkową; w kosmetyku zapobiega utlenianiu się składników tłuszczowych np. olejów roślinnych, co wydłuża ich przydatność do użytku.

Olej z pestek winogron, doskonały emolient, zawiera kwas linolowy, flawonoidy i silne antyoksydanty, działa regenerująco, odbudowuje barierę lipidową i wspomaga procesy gojenia w przebiegu stanów zapalnych; jest to emolient tłusty, więc stosowany w stanie czystym na skórę może być komedogenny.